צוואות

 

אנשים רבים דוחים את עריכת הצוואה, עד שלפעמים מאוחר מידיי ואז, במקרים רבים, מתחילות מלחמות ירושה קשות ומיותרות, בעיקר במקרים שבהם אין יחסים טובים בין בני הבית.


הפחד להתעסק בנושא שמזכיר את המוות יותר מהכל, המחשבה שתמיד יהיה אפשר לעשות צוואה כשנרצה וגם המחשבה המוטעית שבמילא הירושה תתחלק שווה בשווה, מונעים מאנשים רבים לערוך צוואה בזמן אך הרי שעצימת עיניים אין כדי למנוע את המלחמות שברור לנו שיגיעו... 

 

לכן, למרות שלפעמים הדבר נראה מפחיד, מומלץ להקדיש את הזמן הדרוש לערוך ולחתום על צוואה חוקית ותקפה.

 

מדוע כדאי לערוך צוואה?

מצבים בהם כדאי לערוך צוואה הם לא רק כאשר יש יריבות בין בני הבית, אלא גם כאשר יש חשש שאחד מבני הזוג ילך לעולמו לפני בן הזוג שעורך הצוואה או כאשר רוצים לוודא שהרכוש יגיע למי שאנחנו חפצים ביקרו.

במקרים אלו, עריכת הצוואה תמנע מצב בו הבית או הרכוש יתחלק שווה בשווה שלא על פי רצוננו, כך למשל את המורישה עלולה להותיר את בן או בת הזוג בלי בית, או תלוי בחסדי הילדים,

כשרצית אחרת.

ישנם מצבים שניתן גם להתנות את הירושה בתנאי מסוים, למשל בגיל מסויים –שרק בהגיע אליו יקבל כל אחד מהנכדים/הילדים את חלקו בירושה, או לעת חתונה, שלום בית או תנאים נוספים, שרק אם יתקיימו הירושה תעבור ליורש המיועד.

צוואה מסודרת גם יכולה למנוע תשלומי מס שונים, למשל במקרים בהם אחד הילדים רוצה למכור את חלקו בנכס לבן משפחה אחר.

 

כל הדרכים לערוך צוואה
אנשים רבים חושבים שזו טרחה רבה לערוך צוואה מול עורך דין, אך ככללו, מדובר בתהליך פשוט, שאם לא יודעים איך לערוך צוואה, עורך הדין יכול להצביע על פגמים אפשריים ולחסוך הרבה בעיות בעתיד.

כל הדרכים לערוך צוואה כשרות, כך למשל: ניתן לערוך צוואה בכתב יד, עם חתימה ותאריך בסוף, והצוואה תהיה קבילה, בתנאי שלא נפלו בה פגמים משמעותיים אך הדרך לתקיפתה וביטולה על ידי מי שילטוש עיניו לירושה- קלה.

היתרון של עריכת צוואה מול עורך דין, מעבר לעריכה נכונה של הצוואה, הוא בהתייחסות להבטים נוספים ונקודת מבט, שיכולה לעזור בדברים שאולי לא נחשוב עליהם לבד.

לסיכום, עריכת צוואה, למרות הפחד והחשש מהעיסוק בה, יכולה למנוע בעיות רבות בעתיד, כמו תשלומי מס מיותרים או השארת ילד או נכד או בן הזוג ללא קורת גג.
אפשר גם לקבוע תנאים לקיום הצוואה, שרק לאחר שיתמלאו יקבל היורש את חלקו.
ישנן מספר דרכים לערוך צוואה, אך מומלץ  לערוך את הצוואה מול עורך דין המתמחה בתחום, שיוכל לבדוק שלא נפלו פגמים בצוואה ולעזור בניסוחה.

 

חזרה למאמרים ופירסומים >>

 

 

                         Haarbaa Towers,   

                         28 Haarbaa st.

                        (21th floor)

                         Tel Aviv

                         ISRAEL

                         Tel: 972-3-9662-662

                        Fax: 972-3-9662-663 

                        e-mail: hava@kleins-law.com

מגדלי הארבעה,

הארבעה 28,

קומה 21,  

תל אביב , ישראל 

 טלפון: 972-3-9662-662+  

  פקס:  972-3-9662-663+  

דוא"ל: hava@kleins-law.com

                   

  • Facebook Social Icon