אפוטרופסות

גם האישה התמהונית משהו שמסתובבת ברחובות, כשהיא מדברת לעצמה, הזוג שהתגרש, הילד שכמעט נחטף, והאבא שמבקש להוציא את ילדו מהארץ כשיש אמא שמתנגדת או כשאין בכלל, ועוד המון מקרים מהחיים, כולם זקוקים להגנה משפטית ובמקרים רבים להליכי אפוטרופסות.

 

פקידי סעד, כמו גם עורכי דין לענייניי משפחה, מוצפים בפניות שמאחוריהן סיפורי חיים קשים, בחלק גדול מהמקרים, מדובר על אנשים כשירים משפטית ובמקרים אחרים מדובר על אנשים בלתי כשירים משפטית, אשר הצורך במינוי אפוטרופוס לטיפול בעניינם מחייב.

 

הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס

ברוב המקרים מעורב בן משפחה דואג, שרוצה שיהיה מי שידאג לקרובו גם ברמה הפיזית, וגם ברמה המשפטית- פורמלית באמצעות בקשה למינוי אפוטרופוס.

 

רצוי להגיש את הבקשה באמצעות עורך דין לענייני משפחה מהטעם, שלא תמיד בית המשפט מסכים למנות אפוטרופוס כפי שורצים שימנה, לא תמיד את מי שמבקש להיות אפוטרופוס ולא תמיד בתנאים שנראה לו שימנו אותו, אלא אם יש תשתיות מתאימות, מאחר שלעת מינוי אפוטרופוס, ישנם לעיתים  גורמים בעלי אינטרס "לא טהור" מאחורי הבקשות.

 

עורך דין לענייני משפחה, ידואג שבעת הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס, יצורפו כל המסמכים בהתאם לנדרש, כגון חוות דעת על כשירות רפואית, תצהיר הנועד לאמת את העובדות הכלליות, חוות דעת פסיכולוגיות ומסמכים שונים שניתן לצרף, על מנת לחזק את הצורך במינוי אפוטרופוס ואף להתאים את שנדרש לאפוטרופוס שיתמנה.

 

השוני בין מינוי אפוטרופוס למבוגר לבין מינוי אפוטרופוס לקטין

בעוד שברוב המקרים, מינוי אפוטרופוס למבוגר הוא מצב שבו אין למבוגר אפוטרופוס טבעי (הורה), כאשר מתעורר הצורך למנות אפוטרופוס לקטין, מדובר במצב שונה ומורכב יותר, מאחר שהורי הילד הם האפוטרופוסים הטבעיים של הילד ושלילת אפוטרופסותם היא צעד קיצוני ודרמטי.

 

במצב של מינוי אפוטרופוס לקטין, מועצמת שאלת טובת הילד, בעיקר אם שני הוריו בחיים. במקרים רבים, מחליט בית המשפט שטובת הילד היא שהוריו הביולוגים ימשיכו להיות האפוטרופוסים שלו ולא ממנה אפוטרופוס חיצוני. אולם, בית המשפט כן ייעתר, במקרים בהם נראה כי טובת הילד אינה בראש מעייני מי מההורים או שניהם או במקרים של הזנחה פושעת, כשהקטין זקוק לטיפול שאינו מקבל מהוריו או כשהוא בסכנה מיידית. כך גם במקרה של מות שני ההורים, אנו פוגשים זאת לעיתים קרובות יותר במהלך גירושים קשים, כאשר הצדדים שוכחים את האחריות ההורית שלהם, על אף שמן הפה ולחוץ הם אומרים אחרת (ושם ייתכן גם כי ימונה לקטין "אפוטרופוס לדין").

 

לסיכום, בקשה למינוי אפוטרופוס היא המסגרת הליך רגיש ומורכב מעין כמוהו שכדאי לבצע בעזרת עו"ד המומחה בתחום, המכיר את הניואנסים הספציפיים, ואת אנשי המקצוע מטעם הרשויות השונות המעורבות, והכל על מנת להשיג את התוצאות הרצויות. זאת כיוון שהליך כזה עלול להסתבך בבית המשפט גם כשיש ראיות שנועדו לתמוך במינוי הרצוי ו/או כאשר נוצר הליך שנועד להוציא קטין מידי הוריו או מבוגר מאחריות קרוביו.

 

חזרה למאמרים ופירסומים >>

 

 

                         Haarbaa Towers,   

                         28 Haarbaa st.

                        (21th floor)

                         Tel Aviv

                         ISRAEL

                         Tel: 972-3-9662-662

                        Fax: 972-3-9662-663 

                        e-mail: hava@kleins-law.com

מגדלי הארבעה,

הארבעה 28,

קומה 21,  

תל אביב , ישראל 

 טלפון: 972-3-9662-662+  

  פקס:  972-3-9662-663+  

דוא"ל: hava@kleins-law.com

                   

  • Facebook Social Icon